OPIEKA NAD CHOMIKiem

Chomiki są gryzoniami z rodzaju chomikowatych. Najczęściej występujące gatunki chomików w Polsce to chomik syryjski (Mesocricetus auratus), chomik dżungarski (Phodopus sungorus), chomik chiński (Cricetulus griseus) oraz chomik Rozborowskiego (Phodopus roborovskii).

Średnia długość życia: chomiki syryjskie 2-3 lata, inne gatunki 1-2 lata        

Wielkość: chomiki syryjskie do 15 cm, dżungarskie i chińskie do 10 cm, Rozborowskiego do 7 cm

Waga: chomiki syryjskie 100-120 g, dżungarskie i chińskie do 30-40 g, Rozborowskiego do 10-25 g


ŻYWIENIE

Aby nasz chomik zachował dobre zdrowie, musi być karmiony odpowiednią dietą.

  • Karma komercyjna – podstawą żywienia jest dobrej jakości karma sucha dla chomików, która powinna być dostępna dla zwierzęcia przez cały czas.
  • Warzywa, owoce i nasiona – powinny być podawane świeże, umyte i wysuszone np. szpinak, marchewka, brokuł, kalafior, ogórek, pietruszka. Wprowadzają owoce do diety chomika, należy uważnie obserwować wygląd kału – jeżeli wystąpi biegunka lub kał stanie się bardziej miękki, wtedy wycofać owoce z jadłospisu. Nasiona (np. pestki słonecznika) lub orzechy można podawać w niewielkich ilościach co 2-3 dni ze względu na ich wysoką kaloryczność.
  • Siano – chomik powinien mieć zapewnione niewielkie ilości dobrej jakości siana. Dobrym dodatkiem diety są suszone zioła i gałązki drzew owocowych dla gryzoni dostępne w sklepach zoologicznych.
  • Woda – cały czas musi być dla chomika dostępna świeża woda, najlepiej mineralna (niechlorowana), która powinna być wymieniana codziennie

CZEGO CHOMIKI NIE POWINNY JEŚĆ

Chomikom nie wolno podawać: słodyczy, ciast, ostrych przypraw, potraw pieczonych/smażonych/gotowanych, czosnku, cebuli, rabarbaru i winogron. Wszystkie zmiany w diecie powinny być wprowadzane stopniowo – nagła zmiana diety może spowodować biegunkę. Nigdy nie należy podawać warzyw lub owoców zimnych, prosto z lodówki. Wszystkie warzywa i owoce nie zjedzone w ciągu 24h powinny zostać wyrzucone.

KLATKA & WYPOSAŻENIE

Temperatura otoczenia powinna być utrzymana w granicach 18-25 stopni C (uwaga na nagłe zmiany temperatury – chomiki są na nie bardzo wrażliwe!). Klatka dla chomika może być metalowa, szklana lub plastikowa. W przypadku klatek szklanych lub plastikowych należy zwrócić uwagę, czy klatka ma odpowiednią wentylację. Klatka powinna być na tyle duża, żeby zapewnić chomikowi odpowiednią ilość ruchu – im większa, tym lepsza! Musimy również wziąć pod uwagę to, że im bardziej urozmaicona klatka (wbudowane tunele, przejścia, schodki), tym trudniejsza będzie do dokładnego wyczyszczenia.

Niezbędnym wyposażeniem klatki jest domek, w którym chomik będzie mógł spać oraz ukryć się, gdy poczuje się zagrożony. Co kilka dni można dawać chomikowi małe kawałki porwanego, niebarwionego papieru toaletowego lub papierowego ręcznika kuchennego, żeby mógł uwić sobie z niego gniazdo. Jako źródło wody można używać poidełko przytwierdzone do ściany klatki lub miseczkę z wodą – wybieramy to, z czego chomik woli pić. Miseczki na jedzenie i na wodę powinny być ciężkie, najlepiej ceramiczne, których chomik łatwo nie przewróci. W klatce powinny się znajdować twarde obiekty do gryzienia np. drewniane, niemalowane, nielakierowane drewniane klocki lub gałęzie drzew (nigdy trujących), na których chomik będzie mógł ścierać sobie zęby.

Chomiki potrzebują dużo ruchu i zabawy – obowiązkowo muszą mieć kołowrotek i tunele, w których mogłyby biegać i bawić się. Kołowrotek powinien być zabudowany, bez szczebelków, przy których łatwo o urazy łapek. Tunele mogą być zakupione w sklepie zoologicznym lub wykonane samodzielnie w domu np. z kartonowej rurki po papierze kuchennym.

Jako ściółkę można używać trociny - koniecznie odpylone i bezzapachowe, żeby nie powodowały alergii i podrażnienia układu oddechowego. Ściółka powinna mieć przynajmniej 3 cm głębokości, a idealnie 5 cm – chomiki lubią się w nią zakopywać. Nigdy nie należy używać podartych gazet jako ściółki, ze względu na toksyczność farby drukarskiej przy spożyciu.

Mokre kupki podłoża i odchody powinny być usuwane codziennie, całą ściółkę powinno się wymieniać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Gruntowne mycie całej klatki przy użyciu ciepłej wody z mydłem jest konieczne przynajmniej raz na dwa tygodnie. Na poidełku mogą odkładać się glony – należy je umyć ciepłą wodą z mydłem raz w tygodniu lub częściej, w zależności od potrzeb.

TOWARZYSTWO & ZACHOWANIE

Oswajanie chomika najlepiej zacząć od oferowania mu przysmaków. Kiedy już się do tego przyzwyczai i będzie do nas przychodził, wtedy możemy zacząć delikatnie brać do na ręce – najpierw na krótko, potem stopniowo na coraz dłuższy czas. Możemy pozwolić mu swobodnie przechodzić z ręki na rękę.

Chomiki są zwierzętami aktywnymi w nocy i odpoczywającymi za dnia, ale są w stanie w pewnym stopniu przyzwyczaić się do trybu życia człowieka. Uwaga! Śpiącego chomika nie należy budzić – może się wtedy przestraszyć i dotkliwie pogryźć.

Chomiki syryjskie są samotnikami i muszą być trzymane w pojedynkę – bez wyjątków! Próba trzymania dwóch chomików syryjskich w jednej klatce może się skończyć śmiercią jednego z nich. Inne gatunki (np. chomiki dżungarskie) można ewentualnie trzymać w parach, ale należy uważnie obserwować, czy nie dochodzi między nimi do agresywnych zachowań i walki o dominację – wtedy powinny zostać jak najszybciej rozdzielone. Trzymanie razem samców i samic nie jest polecane, gdyż małe gryzonie rozmnażają się bardzo szybko i zazwyczaj mają bardzo liczne potomstwo.

Jeżeli nasz chomik jest już oswojony i chcemy wypuszczać go poza klatkę, należy to robić na ściśle wyznaczonym terenie i zawsze pod kontrolą. Należy uważać na przewody elektryczne i inne niebezpieczne przedmioty, które chomik mógłby pogryźć lub zjeść. Z terenu zabawy chomika należy zabrać wszystkie rośliny doniczkowe, które są często roślinami trującymi dla gryzoni.

PIELĘGNACJA

Chomiki są bardzo czystymi zwierzętami, rzadko wymagają kąpieli – w razie potrzeby np. przy zabrudzeniu kałem można je obmyć ciepłą wodą z delikatnym mydłem. Większość chomików jest w stanie samodzielnie dbać o futerko, ale u niektórych konieczne jest regularne przeczesywanie np. miękką szczoteczką do zębów.

OBJAWY CHOROBY

Zdrowy chomik powinien być aktywny, ożywiony, powinien regularnie jeść i pić, mieć gęste, lśniące futerko, czystą okolicę nosa i oczu, oddychać i poruszać się bez problemów. Chomiki mają fizjologicznie żółte szkliwo zębów – nie należy próbować go wyczyścić.

Często występującymi objawami chorób są: kichanie, kasłanie, trudności w oddychaniu, brak apetytu, biegunka i mokre futerko wokół odbytu, wycieki z nosa i oczu, chudnięcie, apatyczność, zmatowienie futerka, wypadanie sierści i zmiany na skórze, przerośnięte zęby, obecność deformacji w obrębie ciała.

Każdy chomik powinien odwiedzać lekarza weterynarii przynajmniej raz-dwa razy do roku na wizytę kontrolną i ocenę stanu zdrowia.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego chomika – nie czekaj do zaplanowanej wizyty kontrolnej, tylko jak najszybciej wybierz się z nim do lekarza weterynarii!

Pamiętaj, żeby nigdy samemu, bez konsultacji z lekarzem weterynarii, nie podawać zwierzątku żadnych leków – leki stosowane u ludzi mogą być bardzo niebezpieczne dla chomików!   

Social Fancy Sliders

Facebook

Przychodnia Weterynaryjna dla małych zwierząt