OPIEKA NAD KRÓLIKAMI

Króliki domowe (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) są zajęczkami z rodzaju zającowatych.

Średnia długość życia: 8-10 lat

Wielkość i waga zależą od rasy, większość osobników waży od 0,5 kg do 8 kg.

ŻYWIENIE

Aby nasz królik zachował dobre zdrowie, musi być karmiony odpowiednią dietą. Należy unikać gwałtownych zmian diety – każdy nowy pokarm należy wprowadzać powoli, stopniowo zwiększając jego ilość. Podczas wprowadzania nowego rodzaju jedzenia trzeba zwracać uwagę na kał królika – jeżeli pojawi się biegunka, powinniśmy wycofać nowy rodzaj pokarmu.

  • Siano – króliki są zwierzętami ściśle roślinożernymi. Podstawą diety jest dobrej jakości siano, które powinno stanowić 70% wszystkich zjadanych pokarmów. Siano zawiera dużą ilość włókna, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego królików – od niego zależy prawidłowa praca jelit, jest głównym źródłem energii dla bakterii bytujących w jelitach, które biorą udział w trawieniu pokarmu roślinnego. Powoduje ono również szybkie przemieszczanie się treści pokarmowej przez jelito, chroniąc królika przed groźnym dla życia zatkaniem przewodu pokarmowego (zbitą treścią pokarmową lub kulami włosowymi). Siano kupowane w workach powinno być wysokiej jakości, powinny być w nim obecne wszystkie części rośliny (łodyga, liść, kłos lub kwiat). Zapach i kolor mogą się różnić w zależności od technologii zbioru czy suszenia, ale nieprzyjemny zapach oraz zaczernienia i zbrązowienia na źdźbłach eliminują je od razu. Siano absolutnie nie powinno być wilgotne. Im większa różnorodność siana, tym lepiej – można podawać kilka różnych rodzajów siana naraz lub naprzemiennie. Siano powinno być dostępne przez cały czas, do woli.
  • Woda – świeża, czysta, niechlorowana, mineralna woda powinna być dostępna przez cały czas, uzupełniania na bieżąco oraz zmieniana codziennie. Należy często sprawdzać stan wody – króliki piją jej stosunkowo dużo i są bardzo wrażliwe na jej niedobór.
  • Zioła – w celu urozmaicenia diety i wzbogacenia jej w witaminy, białka i minerały, powinniśmy podawać różnego rodzaju zielonki i zioła. W sklepach zoologicznych dostępne są dobrej jakości suszone zioła specjalnie wyselekcjonowane pod kątem zapotrzebowania królików np. firm Niezłe ziółko lub Herbal Pets. Podawane zioła powinny być w formie mieszanki różnych rodzajów ziół – podawanie tylko jednego rodzaju zioła może nadmiernie obciążyć organizm.
  • Warzywa – codziennie, kilka razy dziennie należy podawać królikowi kilka rodzajów świeżych warzyw: botwina, brokuł, brukselka, burak, cykoria, dynia, endywia, kalafior, kalarepa, kapusta chińska, kapusta pekińska, kolendra, koper, kukurydza, lucerna, marchew, ogórek, papryka, pasternak, pietruszka, pomidor, rzepa, sałata rzymska, seler, szparagi, szpinak. Nigdy nie podajemy zimnych warzyw prosto z lodówki, zawsze powinny być dokładnie umyte i osuszone. W niewielkich ilościach można podawać także świeże oraz suszone owoce (bez dodatku cukru np. firmy Niezłe ziółko) – jako smakołyki, dodatek do diety ze względu na dużą zawartość cukru. Owoce, które mogą być podawane królikom: ananas, arbuz, banan, brzoskwinia, cytryna, czereśnia, grejpfrut, pomarańcza, limonka, gruszka, jabłko, jagoda, jeżyna, sharon khaki, kiwi, malina, mandarynka, mango, melon, morela, nektarynka, papaja, śliwka, truskawka, żurawina.
  • Karma komercyjna – może być dodatkiem do diety. Pamiętajmy, że karma komercyjna nigdy nie powinna stanowić podstawy diety! Karmy komercyjne występują w postaci mieszanek i granulatów, oba rodzaje karmy mają swoje zalety i wady. Polecane są karmy w formie granulatu, gdzie wszystkie kawałki wyglądają tak samo – zapobiegnie to wyjadaniu przez królika najbardziej łakomych kąsków i pozostawianie pozostałych (zwykle tych najzdrowszych). Ważne, by karma zawierała jak największą ilość włókna oraz jak najmniejszą ilość białka i tłuszczy.

CZEGO KRÓLIKI NIE POWINNY JEŚĆ

Niezalecane jest podawanie królikom mieszanek zbożowo-orzechowych, kolb i dropsów – króliki bardzo je lubią, ale są one dla nich jak fast food dla człowieka. Są bardzo tuczące, mogą prowadzić do otyłości i wtórnie do rozwoju różnych schorzeń: przerostu zębów, chorób wątroby, nerek i serca, kamicy układu moczowego, zatkania przewodu pokarmowego lub biegunek oraz chorób kręgosłupa.

Królikom nie wolno podawać: mleka i produktów mlecznych, ziemniaków, produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, jajka, ryby itd.), fasolka, groch i kapusta (powodują wzdęcia), chrzan, cebula, czosnek, chilli, por, ostre zioła i przyprawy, winogrona, awokado, kokos, kwiaty ozdobne, smażone i pieczone potrawy, potrawy gotowane, soki owocowe, sałata lodowa i masłowa, dżemy, przetwory owocowe, grzyby, orzechy, wszelkiego rodzaju ciastka i wypieki, przetwory warzywne, rabarbar, wszelkiego rodzaju nasiona.

CEKOTROFIA:

Króliki wydalają dwa rodzaje kału – bobki, które widzimy w klatce oraz kał, który nie powinien być widoczny, bo jest zjadany. Zjadanie kału przez króliki jest zjawiskiem normalnym – zjadany kał nazywany jest cekotrofami, a zjawisko cekotrofią. Kał jest zjadany bezpośrednio z odbytu, zazwyczaj właściciel nie zauważa tego zachowania. Cekotrofy zawierają lotne kwasy tłuszczowe, witaminy, aminokwasy oraz mikroorganizmy – ich spożywanie pozwala na wchłonięcie składników odżywczych, które inaczej uległyby wydaleniu.

KLATKA & WYPOSAŻENIE

Temperatura otoczenia powinna być utrzymana w granicach 18-25 stopni C, przy wilgotności 30-60%. Należy uważać, szczególnie w sezonie letnim, na wysokie temperatury – króliki są na nie bardzo wrażliwe, łatwo dochodzi u nich do udaru cieplnego. Klatka nie powinna znajdować się w bezpośrednim nasłonecznieniu, ani w całkowitym cieniu. Najlepsze są klatki metalowe, gdyż zapewniają odpowiednią wentylację. Klatka powinna być na tyle duża, aby zapewnić królikowi obszar do spania, do spożywania posiłków i miejsce do wydalania odchodów. Im większa klatka, tym lepiej! Ściółką na dnie klatki mogą być trociny (bardziej polecane) lub specjalne, dostępne w sklepach zoologicznych peletki. Trociny muszą być odpylone i bez zapachu, żeby uniknąć alergii i podrażnienia układu oddechowego. Ściółka powinna mieć przynajmniej 3 cm grubości, idealnie 5 cm. W klatce powinno znajdować się schronienie w postaci odpowiednio dużego domku, w którym królik będzie mógł spać i schronić się, gdy poczuje się zagrożony.

Zęby królików rosną całe życie i potrzebują ścierania – w tym celu powinniśmy zapewnić im gałązki, gałęzie lub drewienka (nielakierowane i niemalowane drewno). Nie wszystkie rodzaje gałęzi nadają się dla królików – nie wolno podawać gałęzi drzew iglastych, gałęzi o żywicznym drewnie oraz gałęzi drzew o owocach pestkowych (np. wiśni lub śliwki). Obecność gałęzi również zapewnia rozrywkę i zapobiega niszczeniu wyposażenia klatki.

Źródłem wody może być poidełko przymocowane do ściany klatki, jak i miseczka. Miseczki na wodę i na pokarm powinny być ciężkie, najlepiej ceramiczne, trudne do przewrócenia. Bardziej polecane są poidła – króliki korzystające z miseczek mogą nieustannie moczyć sobie podgardle, wskutek czego może rozwinąć się u nich stan zapalny skóry.         

Króliki są w stanie nauczyć się korzystać z kuwety. Podłożem w kuwecie powinien być niezbrylający piasek, który należy na bieżąco sprzątać. Większość królików niestety nie używa kuwety w 100%.

Codziennie należy usuwać z klatki mokre kupki ściółki oraz odchody. Wymiana całej ściółki powinna odbywać się 1-2 razy w tygodniu. Gruntowne mycie całej klatki powinno odbywać się przynajmniej raz na 2 tygodnie. W poidełku na wodę mogą odkładać się glony – zaleca się mycie go ciepłą wodą z mydłem przynajmniej raz w tygodniu.

TOWARZYSTWO & ZACHOWANIE

Oswajanie królika najlepiej zacząć od oferowania przysmaków. Kiedy już się do tego przyzwyczai i będzie do nas przychodził, wtedy możemy zacząć go głaskać. Króliki nie lubią być brane na ręce.

Króliki powinny być utrzymywane pojedynczo lub parami. Jeżeli zdecydujemy się na dwa osobniki, najlepiej od razu zakupić parę tej samej płci (jeżeli osobniki dorastały razem i pochodzą z jednego miotu) lub płci przeciwnej (wtedy po osiągnięciu dojrzałości płciowej powinny zostać wykastrowane).

Oswojone króliki możemy wypuszczać z klatki i pozwalać się im poruszać po domu, oczywiście na ściśle wyznaczonym terenie i pod stałą kontrolą. Z terenu zabawy powinniśmy usunąć lub zabezpieczyć wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty np. przewody elektryczne lub rośliny doniczkowe, które mogą być toksyczne. Powinny być wypuszczane codziennie przynajmniej na 4h, żeby mogły zażyć odpowiedniej ilości ruchu.

Króliki mogą być również wypuszczane w ciepłych porach roku na zewnątrz, pod kontrolą, zawsze w cieniu, nigdy w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Przebywając na zewnątrz, powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej i być zabezpieczone przed ewentualnymi drapieżnikami.

PIELĘGNACJA

Króliki są stosunkowo czystymi zwierzętami, które rzadko wymagają kąpieli. W razie zabrudzenia np. kałem, można je delikatnie obmyć ciepłą wodą z łagodnym mydłem lub szamponem dla królików i dobrze osuszyć. Króliki powinny być regularnie czesane, aby usunąć wypadające włosy i zapobiegać tworzeniu się kołtunów (szczególnie u królików długowłosych). Króliki krótkowłose powinny być czesane 1 razy w tygodniu, a długowłose 2 razy w tygodniu.

Pazurki powinny być regularnie obcinane, w miarę potrzeb – najczęściej raz na 1-2 miesiące. Przerastające pazury mogą utrudniać chodzenie i przyczyniać się do chorób podeszwowych powierzchni stóp oraz chorób stawów.

OBJAWY CHOROBY

Zdrowy królik powinien być aktywny, ożywiony, powinien regularnie jeść i pić, mieć gęste, lśniące futerko, czystą okolicę nosa i oczu, oddychać i poruszać się bez problemów. Zęby królika powinny być równo starte, nieprzerośnięte, o szkliwie koloru białego. Polecane jest ważenie swojego pupila przynajmniej raz w tygodniu – ważne działanie w zapobieganiu otyłości i we wczesnym rozpoznawaniu chorób.

Króliki starają się ukrywać objawy swojej choroby, dlatego właściciel musi je bardzo uważnie obserwować i zwracać uwagę nawet na bardzo subtelne zmiany w zachowaniu zwierzątka. Często występującymi objawami chorób są: kichanie, kasłanie, trudności w oddychaniu, brak apetytu, biegunka i mokre futerko wokół odbytu, wycieki z nosa i oczu, chudnięcie, apatyczność, zmatowienie futerka, wypadanie sierści i zmiany na skórze, przerośnięte zęby, obecność deformacji w obrębie ciała.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego królika – nie czekaj do zaplanowanej wizyty kontrolnej, tylko jak najszybciej wybierz się z nią do lekarza weterynarii!

Pamiętaj, żeby nigdy samemu, bez konsultacji z lekarzem weterynarii, nie podawać zwierzątku żadnych leków – leki stosowane u ludzi mogą być bardzo niebezpieczne dla królików!

PROFILAKTYKA

Każdy królik powinien odwiedzać lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku na wizytę kontrolną i ocenę stanu zdrowia.

Zalecane jest szczepienie królika 1 raz w roku lub 2 razy w roku (w zależności od stosowanej szczepionki) przeciwko myksomatozie i wirusowej krwotocznej chorobie królików (RHD). Obie choroby są śmiertelne i obie są przenoszone przez komary, pchły i inne owady krwiopijne. Ze względu na przenoszenie chorób przez komary nawet króliki niewychodzące z domu są zagrożone. Pierwsze szczepienie można wykonać u królika już w wieku 5 tygodni.

Kastracja samców i samic powinna być wykonana w wieku 3-6 miesięcy. Wczesna kastracja zapobiega nowotworom gruczołu mlekowego i stanom zapalnym macicy u samic oraz agresywnym zachowaniom i znaczeniu moczem u samców. 

 

Social Fancy Sliders

Facebook

Przychodnia Weterynaryjna dla małych zwierząt