
CZYM JEST ORTHOKINE VET IRAP?
IRAP jest to terapia należąca do medycyny regeneracyjnej, oparta na zastosowaniu autologicznej kondycjonowanej surowicy (ACS). Terapię opracowano już w latach 90. XX wieku i zaczęto z powodzeniem stosować w medycynie człowieka. W ostatnich latach metoda IRAP zyskała dużą popularność w weterynarii, głównie w leczeniu koni, a teraz również w terapii u psów i kotów. Działanie metody IRAP to przede wszystkim silne, miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zaobserwowano znaczące zmniejszenie bólu i zahamowanie rozwoju choroby po każdym rodzaju podania, a także pozytywny wpływ na błonę maziową i chrząstkę stawową po podaniu do stawów. Efekt IRAP jest długotrwały i utrzymuje się od 3 miesięcy do nawet 2 lat, w zależności od zaawansowania choroby i cech osobnicznych.
Jak przygotowujemy ACS?
Pierwszym krokiem jest pobranie odpowiedniej ilości krwi od pacjenta do specjalnie przygotowanych probówek zawierających kulki szklane opłaszczone siarczanem chromu. Następnie pobraną krew inkubujemy w odpowiedniej temperaturze przez 6-9 lub 24 godziny, w zależności od rozmiaru probówki. W tym czasie dochodzi do gromadzenia się leukocytów (białych krwinek) wokół powierzchni szklanych kulek, które po kontakcie z siarczanem chromu zaczynają produkować antagonistę receptora interleukiny-1 (IL-R1). Interleukina-1 (IL-1) jest czynnikiem w dużej mierze odpowiedzialnym za powstawanie stanu zapalnego i objawów bólowych w chorobach stawów oraz niszczenie chrząstki stawowej. Po inkubacji krew odwirowujemy i w ten sposób otrzymaną surowicę podajemy w postaci iniekcji – do stawów, w okolice ścięgien lub nerwów. Po podaniu, powstali w procesie inkubacji antagoniści receptora interleukiny-1 (IL-R1) zaczynają łączyć się z odpowiednimi receptorami, blokując w ten sposób te receptory przed połączeniem z interleukiną-1 (IL-1) – hamując stan zapalny i uśmierzając ból. W autologicznej kondycjonowanej surowicy (ACS) wykryto również obecność licznych czynników wzrostu, które mają dużą zdolność do regeneracji zniszczonych tkanek.
Kiedy stosujemy terapię IRAP?
Terapię IRAP stosujemy w każdym schorzeniu ortopedycznym lub neurologicznym, które przebiega ze stanem zapalnym i bólem. Są to na przykład:
- przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów
- ostre stany zapalne stawów
- zmniejszenie zakresu ruchu w stawach
- po operacjach dotyczących stawów
- ostre lub przewlekłe uszkodzenia ścięgien
- podrażnienia lub uszkodzenia korzeni nerwowych
- zespół ogona końskiego
- dyskopatia
Czy terapia jest bezpieczna?
Terapia IRAP jest bezpieczna, bo opiera się na wykorzystaniu naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu - substancja (krew), która pobieramy i następnie podajemy, pochodzi od tego samego pacjenta i nie zawiera absolutnie żadnych dodatków! Pobranie krwi, dalsze czynności laboratoryjne oraz iniekcje odbywają się z zachowaniem wszystkich zasad aseptyki.
Mamy przyjemność poinformować, że nasza Przychodnia znalazła się wśród 13 placówek w województwie mazowieckim certyfikowanych przez firmę Orthogen do wykonywania terapii Orthokine Vet IRAP! W naszej Przychodni metodą IRAP zajmuje się lek. wet. Piotr Kowalczyk.